Słodki bohater wesela – trendy w tortach ślubnych


Tort weselny stał się od pewnego czasu jednym z głównych bohaterów wesela. Wielu z gości weselnych oprócz sukni panny młodej chce zobaczyć właśnie tort. Dzięki rosnącej populacji zdolnych dekoratorów tortów, możemy na weselach podziwiać prawdziwe dzieła sztuki. Część z nich inspiruje się zagranicznymi tortami pochodzącymi na przykład z Wielkiej Brytanii czy też ze Stanów Zjednoczonych, gdzie sztuka dekorowania tortów ma długą tradycję. Trzeba jednak przyznać, że kreatywność pozostałych sprawia, że w naszym kraju powstają również coraz piękniejsze torty, których może nam pozazdrościć niejeden zagraniczny twórca.

Jak powstaje tort? Inspiracją do jego dekoracji może być suknia panny młodej, motyw na zaproszeniu, ulubione kolory nowożeńców, ich zainteresowania czy nawet ulubiony film lub bajka. Często państwo młodzi, a raczej panna młoda przychodzi z projektem, który widziała na stronie internetowej lub w specjalistycznym czasopiśmie i prosi o wykonanie podobnego tortu lub zdaje się na gust dekoratora. Bez wątpienia bardzo ważny jest wygląd, tort musi zachwycić, oczarować i zaskoczyć.

Pamiętajmy jednak, że równie ważny jest jego smak. Dlatego ostatnio wiele cukierni proponuje swoim klientom degustacje, podczas których można skosztować proponowanych
smaków lub zasugerować własny. Należy przy tym pamiętać, że tort będzie dzielony między gości weselnych, dlatego warto wybrać tradycyjne smaki, które przypadną do gustu większości zaproszonych.

W okresie letnim największą popularnością cieszą się torty z lekkimi kremami na bazie bitej śmietany, mascarpone oraz owoców, natomiast w okresie jesienno – zimowym często wybierane są torty z nieco cięższymi kremami z czekoladą lub orzechami.  Kiedy już wybierzemy smak tortu możemy przejść do jego wyglądu. Ostatnimi czasy na polskich weselach królują efektowne torty piętrowe składające się w zależności od liczby gości z trzech, pięciu, a nawet większej ilości pięter.

1Bardzo modne są eleganckie torty dekorowane ręcznie wykonanymi, słodkimi koronkami ze specjalnej masy cukrowej. Misterne koronki tworzą wspaniały efekt na poszczególnych piętrach tortu. Często łączone są z kwiatami lub przeplata się piętra, zdobiąc jedno z nich przy pomocy innej techniki np. poprzez malowanie jadalnymi farbami, ozdabianie jadalnymi perłami, czy też fantazyjnymi kwiatami (zdj. nr 1). Jeśli chodzi o kolorystykę, to z reguły wybierane są barwy przewodnie uroczystości.

2Drugim typem tortów są te dekorowane słodkimi kwiatami wykonanymi z lukru plastycznego. Kwiaty wykonane ręcznie, to bardzo pracochłonne, wymagające wielu godzin pracy dzieła sztuki, które ciężko odróżnić od prawdziwych roślin. Tak przyozdobione torty nie potrzebują dodatkowej dekoracji, cały ich urok kryje się w przepięknych kwiatach, które często przechowywane są jako pamiątka. Tort jest wykonany często w jednym kolorze, a jego ozdobą są kwiaty (zdj. nr 2).

3Wiele młodych par wybiera torty, które w jakiś sposób przedstawiają właśnie ich. Coraz częściej na tortach pojawiają się figurki przedstawiające „rzeczywistą Młodą Parę”. Odchodzi się od plastikowych postaci na rzecz ręcznie wykonywanych spersonalizowanych, posiadających cechy młodej i młodego. Pary z poczuciem humoru chcą być zaprezentowane z przymrużeniem oka lub podczas poświęcania się swojemu hobby. Są również tacy, którzy widzą się jako postacie z ulubionego filmu lub na przykład bajki (zdj. nr 3).

Kolejny pomysł na tort to kompozycja składająca się z wielu małych babeczek zwanych z ang. cupcake. Każda z babeczek jest osobno zdobiona słodką koronką, niewielkim kwiatkiem lub inną dekoracją i podana w eleganckiej papilotce. Babeczki mogą być przygotowane w różnych smakach i z różnym nadzieniem. Każdy z gości dostaje taki mini torcik, który często aż żal zjeść ( zdj. nr 4).

4Ostatnio bardzo modne stały się słodkie stoły. Są to swojego rodzaju kompozycje przygotowane w specjalnie do tego udekorowanych miejscach. Głównym ich bohaterem jest tort, wokół którego prezentowane są rożnego rodzaju desery, lizaki, lukrowane ciasteczka, cukierki, bezy, napoje dobrane pod względem stylu i kolorów do tortu weselnego. Bez wątpienia jest wspaniałą ozdobą i atrakcją każdego wesela i zachwyca zarówno dzieci jak i dorosłych (zdj. nr 5).

Trendy mają to do siebie, że często się zmieniają, pojawiają się nowości, przychodzą do nas mody z innych krajów. Najważniejsze, żeby wybrany tort spełniał oczekiwania państwa młodych , a jedynym limitem w jego tworzeniu jest wyobraźnia narzeczonych i umiejętności dekoratorów.

Anna Grochalska bee-sweet.blogspot.com