Trendy florystyczne na 2016 rok


Nadejście nowego roku zawsze wiąże się z oczekiwaniami na zmiany w stylu, trendach, sposobie patrzenia nawet na te same rzeczy. Czy aby nie biegniemy do przodu zbyt szybko stawiając sobie zbędne pytania, kiedy wokół nas już nagromadziło się tyle piękna, że sami nie jesteśmy w stanie tego wykorzystać? Jakie zmiany czekają nas w postrzeganiu florystycznej oprawy ślubów zapytaliśmy Panią Romanę Gesler , która swoją kreatywnością, wizją i umiejętnością przewidywania kształtuje trendy nie tylko we florystyce ślubnej.

1MK – Jakie kompozycje zdominują nadchodzący sezon, radosne, barwne, pastelowe czy może ciemne?

Dobór kolorów zależy, tylko i wyłącznie od gustu Młodej Pani. Wiele kobiet przychodzi do nas z konkretną propozycją. Te, które nie są zdecydowane, sugerują się trendami. Ja również doradzam MP / młodym pannom – skr. aut./ w wyborze odpowiedniej decyzji. W 2016 roku takim właśnie trendem będą kolory pastelowe. Ciepłe kolory niebieskiego, żółtego, różowego, fioletu, szarości, odcienie brązu i beżu, będą dominujące w przszłym sezonie. Jako kolory przewodnie stwarzają one pogodną i radosną atmosferę podczas całego dnia.

MK -Sukulenty i owoce. Czy chętnie są zamawiane?

Sukulenty i owoce są coraz częściej zamawiane w bukietach ślubnych. Jednak nie stanowią one jeszcze głównego elementu bukietu ślubnego. Używane są jako dodatki, które ożywiają kompozycję i stwarzają ciekawszą strukturę bukietu. Nadal na pierwszym planie stoją kwiaty. Wybierając bukiet ślubny trzeba zwrócić uwagę na kilka czynników, takich jak forma i kształt bukietu, kolor, rodzaj kwiatów, rodzaj sukni, wzrost i wymiary, jak również osobowość panny młodej.

2

MK -Jakie gatunki kwiatów będą modne?

MP, które przychodzą zamawiać kwiaty często kierują się kolorem przewodnim całej uroczystości. Wybrane przez nie kwiaty odzwierciedlają się w całej uroczystości, począwszy od bukietu ślubnego, dekoracji samochodu, kościoła, aż po dekorację sali.

Bukiet ślubny można wykonać tak naprawdę z każdego  kwiatu. Rok 2016 będzie należał do róży, cantedeski, frezji, storczyka, goździka i paeoni w różnych odmianach i wielkościach. W dużej mierze panny młode decydują się na te kwiaty, które są ich ulubionymi. Coraz częściej do bukietów ślubnych powracają kwiaty polne. Przepiękne kompozycje z tych kwiatów coraz częściej możemy zobaczyć na uroczystościach ślubnych.

MK -Duże kwiatostany czy może minimalizm czyli kwiaty w rozmiarze mini?

Wielkość kwiatów, które będą dominowały w przyszłym sezonie, to kwiaty o rozmiarze mini. Kompozycje z tych rodzajów są zazwyczaj zgrabne i filigranowe. Dużo MP decyduje się na tę wielkość bukietów bo są one ciekawe i jedyne w swoim rodzaju.  Odmiennie do kwiatów mini będą również w modzie bardzo duże kwiaty jak np. paeonia, która pięknie pachnie i przyciąga wzrok.

MK -Formy równe, nieregularne a może w kształcie torebki? 

Kształty najczęściej zamawiane to biedermeier (okrągły), kaskada (spływający), glamelia, pomander ( kula kwiatowa zawieszona na wstążce) oraz bukiety nowoczesne na konstrukcjach, które wykonane są z różnych materiałów i form.

4MK – Czy chętnie są zamawiane biżuteryjne bukiety z broszkami, koralikami i diamentami?

Większość bukietów ślubnych zamawianych w mojej pracowni zawierają elementy dekoracyjne składające się z broszek lub koralików. Nie stanowią one jednak głównego planu całej kompozycji, są jedynie dodatkami, które dopełniają całość. Bukiety biżuteryjne składające się tylko i włącznie z broszek, koralików i diamentów nie odzwierciedlają piękna i zapachu kwiatów, których nie da sie zastąpić w tak szczególnym dniu. To właśnie one są ozdobą Panny Młodej.

MK – Co jeszcze oprócz bukietów zamawiają panny młode? 

6Oprócz bukietów ślubnych, MP coraz częściej zamawiają dla siebie kompozycje do włosów oraz wianki z tych samych kwiatów, które znajdują się w bukiecie ślubnym. Jest on oryginalny i jedyny w swoimi rodzaju. Coraz częściej zamawiane są również bransoletki na rękę dla PM, która toważyszy jej przez całą uroczystość. Jeżeli chodzi o Panów to zamawiają butonierki, które tworzone są z tych samych kwiatów co bukiet ślubny.

MK – Podobno nowy trend bukietów ślubnych na 2016 rok to bukiety kaskadowe czyli “lejące się kwiaty” Hot or Not? 

Tak, wykonujemy również takie kompozycje kwiatowe, będzie to jeden z trendów przyszłego sezonu. Przodującym trendem w 2016 roku, będą bukiety, układane w rękach „snopki”, które odzwierciedlają piękno i prostotę kwiatów.

MK – Jakie będą nowości z dziedziny dekoracji Kościołów albo sal weselnych? 

Nowości w dekoracjach Kościołow i sal weselnych jest wiele. Pomysłów na stworzenie jedynej niepowtarzalnej dekoracji jest jeszcze więcej. Trendami przodującymi w tym sezonie będą dodatki z koronki. Będa one widoczne zarówno w kościołach, na salach jak i w dekoracjach PM.

5Z Romaną Gesler rozmawiała Małgorzata Kwiatkowska
Fot. Pracowni autorskiej Romany Gesler