Rola świadków na ślubie


Świadkowie, to po Parze Młodej, najważniejsze osoby podczas tego wyjątkowego dnia, jakim jest ślub i wesele. Powinni być nie tylko pomocni, ale przede wszystkim – dobrze przygotowani. Pełnienie takiej roli to nie lada wyróżnienie i ogromne wyzwanie. To właśnie świadkowie są „prawą ręką” Państwa Młodych i wspierają ich w wielu kwestiach. O czym więc powinni pamiętać?

Przede wszystkim warto dokładnie przeanalizować czego oczekuje od Was Pani Młoda i Pan Młody. Ustalcie więc w czym możecie ich wesprzeć, doradzić i pomagać. Nie chodzi przecież o to, aby na siłę robić coś za nich – to ich dzień. Jeżeli wybrali Was na swoich świadków oznacza to, że jesteście dla nich kimś ważnym i szkoda zniszczyć te relacje z powodu niepotrzebnych sprzeczek i nieporozumień. Warto postawić sprawę jasno i ustalić już na początku, jakie będą Wasze zadania i w czym możecie Państwa Młodych wyręczyć.

Powinniście jednak wziąć w swoje ręce organizację wieczoru panieńskiego i kawalerskiego. To czas, podczas którego możecie się wykazać – jednak w granicach rozsądku i dobrego smaku. Jeśli Wasza przyjaciółka/przyjaciel czuliby się skrępowani podczas pokazu striptizerów – nie uszczęśliwiajcie ich na siłę. Taki wieczór ma być dla nich prawdziwą przyjemnością i niespodzianką, którą z radością wspominać będą przez długi czas.

Wasza pomoc z pewnością przyda im się również podczas wyboru sukni ślubnej i garnituru. Doradzenie w takiej kwestii jest niezwykle istotne, ponieważ każda Para Młoda chce tego dnia poczuć się pięknie i wyjątkowo. Przygotujcie się więc na wielogodzinne poszukiwania idealnego i wymarzonego stroju. Jednak Wasz wysiłek się opłaci, z pewnością Widok szczęśliwej przyjaciółki/przyjaciela – jest wręcz bezcenny.

Postarajcie się też włączyć w tworzenie listy prezentów, wybieranie upominków dla gości lub po prostu – w sprawy organizacyjne. Wykonanie kilku telefonów, zbadanie sytuacji związanej z dekoracją sali lub czasem realizacji i wyglądem ślubnego bukietu – to jedne z wielu zadań, w które z pewnością możecie się zaangażować. Wspólne dekorowanie domu Panny Młodej, ślubnego auta lub Kościoła to także prace, w których Państwo Młodzi mogą potrzebować Waszej pomocy.

Ważne jest również to, abyście tego dnia byli pomocni i gotowi stawiać czoła problemom. Panujcie nad sytuacją tak, aby wszystko wyszło wręcz idealnie. Musicie więc kontrolować czas, pamiętać gdzie leżą obrączki oraz pomagać w poprawieniu stroju, upięciu welonu, czy założeniu butonierki. Bądźcie wsparciem i doradcą w każdej sytuacji, która będzie tego od Was wymagać.

Nie można jednak zapominać, że świadkowie to przede wszystkim osoby, które w wymiarze prawnym, poświadczać będą przysięgę złożoną pomiędzy małżonkami. Muszą więc spełnić kilka formalnych wymogów. Jeśli Państwo Młodzi zdecydowali się na ślub kościelny, świadkowie muszą między innymi odbyć w określonym czasie spowiedź świętą potwierdzoną odpowiednią kartką. Uczestniczą również podczas spisywania protokołów w kancelarii parafialnej.

Jeśli zostaliście wybrani na świadków – musicie zdać sobie sprawę z tego, ze jest to ogromny przywilej, połączony ze sporą odpowiedzialnością. To Wy wspieracie Parę Młodą w tym najważniejszym dniu i to Wy powinniście czuwać, aby ta uroczystość była najpiękniejszą chwilą w ich życiu.