Savoir vivre Młodej Pary


Każdy podczas ślubu i wesela pragnie wypaść jak najlepiej nie tylko przed rodziną i znajomymi, ale i kamerą. Jak więc zatem uniknąć gaf? Aby wszystko było dobrze, wystarczy zapoznać się z weselnym savoir vivre i możemy pożegnać się z wpadkami… Planując ślub i wesele młoda para stara się zadbać o każdy szczegół, by ich dzień był niezapomniany także dla weselników. Tymczasem wśród licznych atrakcji łatwo przeoczyć szczegóły, które mogą gości urazić. Jak uniknąć wpadek?

Zaproszenia, czyli pierwsza autoprezentacja

Zaproszenia powinno się w miarę możliwości wręczać osobiście, tylko w przypadku dużych odległości od miejsca zamieszkania gości można zaproszenia rozesłać pocztą. Nie wypada na zaproszeniu dla członka rodziny, który jest z kimś w związku, napisać, że zaprasza się go z osobą towarzyszącą. Najlepiej zapytać o jej nazwisko kogoś z rodziny. Rzecz jasna, zaproszenia musimy wręczyć odpowiednio wcześniej – przyjęty termin to minimum dwa miesiące przed ślubem.

Lista prezentów

Kwestia listy prezentów wciąż budzi kontrowersje, szczególnie wśród reprezentantów starszego pokolenia. Na liście powinny znaleźć się prezenty o różnych cenach: koszt najtańszego nie powinien przekraczać 50 zł. Warto też zaznaczyć, że lista jest jedynie inspiracją i będziecie wdzięczni za każdy prezent. A jeśli młodzi wolą gotówkę? Cóż, pieniądze to delikatny temat… Wierszyki o prezentach nie należą do patetycznej literatury. Lepiej prośbę o pieniądze przekazywać osobiście; wielu gości pyta narzeczonych o preferowany prezent. Jeśli zdecydujecie się na umieszczenie tej informacji w zaproszeniu, wybierzcie raczej króciutką, bezpośrednią wzmiankę, zamiast psotnych wierszyków.

Każdy gość jest tym najważniejszym

To zdanie powinno wam towarzyszyć przez całe wesele. Para Młoda powinna przez chwilę porozmawiać z każdym z zaproszonych, zapytać o odczucia, podróż, podziękować za prezenty. Para Młoda powinna też w miarę możliwości bawić się w gronie gości, to nie oznacza, że z każdym musicie napić się alkoholu – niedopuszczalne jest ciągłe znikanie z sali. Dotyczy to także sesji zdjęciowej – nie ma nic gorszego niż goście czekający na młodych, którzy pojechali do fotografa.

Miejscówki

Jeśli planujecie wyznaczyć gościom miejsca przy stołach, czeka was duże wyzwanie. Nadrzędna zasada jest następująca: nie rozdzielamy par, sadzamy na przemian kobiety i mężczyzn. Warto też pamiętać, że miejsca honorowe to te bliżej stołu Młodej Pary – tam należy posadzić rodziców, dziadków, najstarszych krewnych, świadków. Ponadto trzeba pamiętać o prywatnych sympatiach i urazach. Gości należy sadzać tak, by nie wywoływać konfliktów. Należy też zadbać, by goście znaleźli wspólne tematy do rozmowy – ułatwi to wspólnota zainteresowań, wieku, profesji, statusu rodzinnego.

Tego unikaj jak ognia

Kłótni miedzy sobą, rodzicami, świadkami

Naużywania alkoholu

Komentarze dotyczące jakości prezentów i zawartości kopert

Brak noclegu dla najdalej mieszkającej rodziny

Opuszczania imprezy weselnej przed gośćmi

Teraz nie pozostaje nam nic innego, jak życzyć połamania nóg i wszystkiego najlepszego podczas całej imprezy!

Małgorzata Kwiatkowska