NOWY ROK,NOWE POSTANOWIENIA…NOWOŚCI W ZWIĄZKU??? JESTEM ZA!


Co rok o tej porze słyszymy o nowych planach i postanowieniach. Czas ten sprzyja przemyśleniom, niektórym dodaje odwagi by złożyć deklarację zmiany. W końcu coś się skończyło, nowe się zaczęło. Czy rzeczywiście tak jest? Chcemy zmiany? Niewątpliwie jest to zależne od Nas samych i cech osobowościowych. Również od odpowiedniej motywacji, a powinna ona być dobra ponieważ ludzie, mimo wszystko, lubią to co już znają, co jest stałe i nie wiąże się z drastycznymi przełomami nawet jeśli chodzi np. o walkę by mieć piękną sylwetkę, ponieważ okupiona jest ograniczeniem słodyczy i niwelowaniem niezdrowych nawyków, które są już przecież z nami tam mocno „zaprzyjaźnione”.

Najczęściej słyszymy postanowienia odnoszące się do sfery dbania o wygląd i samopoczucie, obszarów zawodowych bądź znalezienia drugiej połówki. Co jednak z tymi szczęśliwcami, którzy już ją znaleźli? Odpowiedź jest prosta. Najlepiej wykorzystać ten czas na „uzdrowienie” relacji. Zastanów się co możesz ulepszyć lub poprawić by czerpać ze związku jeszcze więcej satysfakcji i tego co dla Ciebie ważne mając na uwadze także potrzeby drugiej strony. Zacznij od znalezienia chwili dla siebie, by w spokoju móc pomyśleć nad obszarami, które chcesz uleczyć. Może być to poprawa komunikacji, ustalenia dotyczące wspólnej przyszłości, spędzania czasu wolnego, kwestii intymnych (jeśli ta część Cię zawstydziła to zupełnie niepotrzebnie – komunikowanie swych potrzeb w tym filarze związku również jest ogromnie ważne). Przeanalizuj rozwiązania, które mogą przynieść pozytywny efekt. Zaproponuj podobną chwilę refleksji w samotności drugiej stronie. Tak przygotowani, w cichym i spokojnym miejscu by nic Was nie rozpraszało i nie denerwowało, rozpocznijcie dialog. Co dalej? Piękna sztuka dialogu i kompromisu. Powinien przekonać Cię fakt, że prowadzone badania wskazują, iż dialog jest najskuteczniejszą strategią rozwiązywania konfliktów wśród małżeństw. Dlatego też warto opanować go już teraz. Co więcej, istnieją pewne techniki zwiększające szansę na pozytywną i poprawną komunikację. Oto mała ściąga dla początkujących:

1. POZYTYWNE NASTAWIENIE

Właściwa postawa – wypocznij, zrelaksuj się i nastaw się na poszukiwanie rozwiązań.

2. AKTYWNE SŁUCHANIE

Umiejętność ta to nic innego jak akceptowanie partnera dyskusji, podążanie za jego tokiem myślenia, otwartość na jego poglądy i szanowanie ich (nawet jeśli nasze są odmienne), poszanowanie jego emocji.

3. KOMUNIKACJA NIEWERBALNA

Pamiętaj że nasze gesty, mimika i ton głosu zdradzają więcej niż same słowa dlatego przyjmij postawę otwartą i przyjazną np. zwróć swe ciało w stronę partnera, nie krzyżuj rąk w geście obronnym. Utrzymuj kontakt wzrokowy.

 4. NIE PRZERYWAJ

Pozwól by druga strona wypowiedziała swe myśli i argumenty.

5. ZADAWAJ PYTANIA

Ich stawianie pokaże, że jesteś zaangażowaną stroną dialogu i chcesz lepiej rozumieć drugiego człowieka. Unikaj jednak pytań zamkniętych (czyli takich na które odpowiedź brzmi „tak” lub „nie) na rzecz otwartych rozpoczynających się np. „jak”, „dlaczego”.

6. ZWROT „JA”

Zamiast zarzutów np. pod postacią słów „ denerwujesz mnie”, „ nie doceniasz mnie” lepiej skupić się na budowaniu komunikatów „JA”, czyli takich które wyrażają nasz stan, emocje i są oparte na faktach, zamiast na oskarżycielskich zwrotach „TY”. Możemy przecież chcąc przekazać taką treść użyć sformułowań „jestem zdenerwowana”, „ czuję się nie doceniana”. Pozwoli to rozmówcy lepiej zrozumieć Twój stan i nie będzie wyzwalało w nim obronnego nastawienia i chęci podjęcia walki na słowa by postawić się w lepszy świetle.

7. PARAFRAZUJ

Od czasu do czasu powtarzaj słowa swego rozmówcy własnymi słowami. Sprawdzisz czy dobrze się zrozumieliście i okażesz szacunek.
Wykorzystane tych wskazówek pomoże w skutecznej i opartej na szacunku komunikacji, co będzie sprzyjać wypracowaniu rozwiązań z których oboje będziecie zadowoleni. Zatem: skuteczna komunikacja noworocznym postanowieniem!

Agata Koryzma, Psycholog

Facebook: „Sukcesomania – w każdym obszarze Twojego życia”